Pridružio se: 22 Maj 2013, 08:13 Postovi: 2522 Lokacija: Belgija
NEMAN IZ DAVNINA Delfini su pre 250 miliona godina bili zeleni, ogromni i išli su zemljom
National Geographic
Do sada nepoznata vrsta morskog gmizavca, koji je nastanjivao našu planetu u doba dinosauraura i mogao da živi i na kopnu i u vodi, otkrivena je u Kini.
Savitljiva peraja nalik na jedra i zglobovi na nogama omogućavali su mu da gmiže po kopnu
Ihtiosaur, čije je otkriće juče objavljeno, popunjava šupljinu u evoluciji ovih predatora nalik na delfine koji su živeli u morima i dostizali dužinu od čak 20 metara.
Naučnici su znali da su ihtiosauri bili kopnene životinje koje su se prilagodile životu u moru, budući da su otkrili fosilne ostatke njihovih predaka koji su živeli na kopnu, kao i neverovatno brza morska stvorenja, koja su ponekad nazivali “morskim čudovištima”.
Zbog toga su bili sigurni da je između njih morao postojati još jedan ihtiosaur. Prilikom iskopavanja u kineskoj provinciji Anhui našli su ono što su dugo tražili: ostatke životinje duge pola metra, koja je živela u doba trijasa, pre 248 miliona godina.
Novootkriveni Cartorhynchus lenticarpus imao je kratak nos, bio je krupan i imao je neobično velika peraja, tako da je bio stvoren za život i u moru i na kopnu, objašnjavaju naučnici u članku objavljenom u časopisu “Nejčer”.
Savitljiva peraja nalik na jedra i zglobovi na nogama omogućavali su mu da gmiže po kopnu, a stameni udovi i jake rebarne kosti davali su mu snagu da pliva kroz uzburkane talase duž obale.
Preživeli masovno izumiranje koje je zbrisalo 90 odsto morskih vrsta
Na osnovu oblika tela i velikih peraja može se zaključiti da novootkrivena vrsta nije brzo plivala, već je lovila stvorenja koja žive na dnu mora, poput rakova.
Anatomija lobanje novootkrivene vrste navodi na zaključak da se hranila tako što je usisavala mekušce, a u prilog toj teoriji govori činjenica da blizu fosilnih ostataka Cartorhynchusa nisu nađeni ostaci plena.
Sve u svemu, način ishrane, skraćeni zadnji udovi i zadebljala rebra “ubedljivi” su dokazi da je Cartorhynchus bio vodozemac, smatra Valentin Fišer, geolog i paleontolog sa belgijskog Kraljevskog instituta za prirodne nauke.
Naučnici odavno pokušavaju da saznaju koliko je vremena trebalo životinjama i biljkama da se oporave posle katastrofalnog masovnog izumiranja pre 252 miliona godina, u kome je izumrlo 90 odsto morskih vrsta.
Otkriće Cartorhynchusa lenticarpusa navodi na zaključak da su se ihtiosauri posle četiri miliona godina ponovo pojavili u Kini, odakle su se brzo proširili u celom svetu.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu