Mnoge domaćice u ovo doba godine peku paprike, kuvaju paradajz, spremaju turšiju... Evo nekoliko korisnih saveta s tim u vezi.
Konzervirajte samo najkvalitetnije voće i povrće. Voće ili povrće kuvajte u emajliranom, vatrostalnom i aluminijskom posuđu.
Tegle neka budu neoštećene i u besprekornom higijenskom stanju, a najbolje je koristiti sasvim nove: dobro ih operite, ocedite na čistom ubrusu i neposredno pred punjenje pasterizujte. Sterilizujte i ostali pribor i posuđe i ostavite da se osuši bez brisanja.
Kako biste sprečili pucanje tegli pri punjenju vrućim sadržajem, pod njih stavite vlažnu krpu. Tegle je najbolje zatvoriti vakuumskim zatvaračem. Poklopce i čepove, kao i ivice tegli i flaša pre punjenja prebrišite alkoholom ili sirćetom.
Postoji mišljenje da ajvar pre zatvaranja tegli treba kratko zapeći da bi se napravila korica i da bi tako ostao duže svež, ili da se na vrh dolije ulje da bi se sprečio prodor vazduha.
To su stari bakini trikovi, ali bake nisu imale moderne tegle sa zatvračima koji dihtuju, nego su sve pokrivale gazom i celofanom.
Dakle, ne morate stavljati ulje, ali tegle treba okrenuti naopako i vratiti u uspravan položaj kako bi se vazduh sa vrha spustio na dno.
Tegle sa zimnicom čuvajte na suvom, prozračnom i tamnom mestu. Ako se ipak pojave znaci kvarenja, zimnicu, ukoliko je to još moguće, prokuvajte i naknadno sterilišite, ili pokušajte da spasite prebacivanjem sadržaja u drugu teglu. Aromatično sirće (RECEPT)
Osim povrća, možete ukiseliti, odnosno zaliti sirćetom (obično vinskim), razno voće kao što su dinje, višnje, šljive, kruške....
Evo dva "Alo" recepta za ekstraaromatično sirće:
U litar razblaženog sirćeta stavite četiri klinčića, dva lovorova lista, malo majčine dušice, majorana, muškatnog oraščića, koricu cimeta, 12 zrna bibera i 15 grama soli.
Sve to prokuvajte i ostavite da stoji dva sata, a onda procedite.
Odgovara za sve vrste povrća.
Za kiselo-slatku varijantu na 2/3 sirćeta i 1/3 vode dodajte dve kašike šećera, četiri klinčića, dva lovorova lista, malo majčine dušice, majorana, muškatni oraščić, koricu cimeta, 12 zrna bibara i 15 grama soli.
Dok još uvek ima šljiva, i ukoliko volite džem, bez dodatka šećera i konzervansa, probajte ovaj starinski način pripreme...
SASTOJCI:
šljive i samo šljive - količina po želji
PRIPREMA:
. Operite zrele šljive, izvadite im koštice i poređajte zavisno od količine šljiva u odgovarajući sud (tersiju, pleh, šerpu...) koja može stati u vašu rernu.
Uključite rernu na 250 stepeni i pecite oko 20 minuta, a zatim smanjite na 150 stepeni. Malo odškrinite rernu (pomoću varjače ili sl.) kako bi izlazila para. Nastavite da pečete dok ne počne da se zgušnjava, ali nemojte predugo jer će se džem prilikom hlađenja dodatno zgusnuti.
Vruć džem sipajte u dobro oprane i u rerni zagrejane tegle, zatvorite ih original poklopcem i uvijte u ćebe da se postepeno hlade. Drugi način je da otvorene tegle stavite u vruću rernu, isključite je i tako ostavite dok se ne uhvati korica, pa ih tek tada zatvorite, savetuje Coolinarika.
Ovaj džem ne sadrži dodatni šećer i zato je zdraviji, pa ga mogu koristiti i oni sa povišenim šećerom.
200g krupne soli 120g šećera 1 šolja od crne kafe esencije
Ovo se sve sjedini, ne čeka se da se rastopi so i šećer. Paprike ošistiti na pola i oprati. U većoj vangli redjati red paprika pa preko isprskati sa prelivom i sce tako dok ima paprika tj. preliva. Ostaviti da odstoji 24h, povremeno miješati. Očistiti vezu peršuna i glavicu bijelog luka iseckati. Sjutradan u tegle redjati sloj paprika i preko luka i peršuna i sve tako do vrha, paprike redjati slojevito i pritiskati. Poklopiti tegle. Ostaviti i malo tečnosti što je ostalo od paprika, pa ako fali dopuniti u tegle sutradan.
SASTOJCI: * 100 babura * 2 l vode * 1 l vinskog sirćeta * 2 dl ulja * 0,5 kg šećera * 20 g soli * 2 veze celerovog lista * 1 kesica bibera u zrnu * 1 kesica konzervansa
PRIPREMA: Stavite vodu sa sirćetom i ostalim začinima da proključa, a paprike operite i skratite im peteljke na pola. Svaku papriku obarite i izvadite rešetkastom kašikom.
Ostavite da se prohlade, pa ređajte u čiste velike tegle tako da do ruba tegle ostane tri prsta.
U vrijuću mešavinu u kojoj ste barili babure dodajte kesicu konzervansa, promešajte, pa nalijte u tegle i poklopite ih tanjirićem da odstoje preko noći na toplom mestu.
Sutradan po potrebi nalijte još mešavine i zatvorite tegle.
Ajvar je specijalna vrsta salate iz balkanske kuhinje i koristi se kao dodatak jelima ili hlebni namaz. Pravi se od pečene, oljuštene i samlevene slatke i ljute paprike i plavog patlidžana. Priprema se ručno u otvorenim širokim a plitkim šerpama na šporetu.
PRIPREMA: Paprike ispecite, oljuštite i sameljite. Patlidžan ispecite, oljuštite i ostavite da se cedi pola sata, pa i njega sameljite i dodajte paprikama.
U duboku šerpu sipajte ulje, dodajte paprike i patlidžan i kuvajte dok ne dobijete gustu smesu.
Posolite, dodajte biber, iseckane feferone i izgnječen beli luk.
Kuvajte još petnaestak minuta, pa prohlađen ajvar razlijte u tegle, prelijte slojem ulja i povežite celofanom.
KOristite povrće u razmeri koja odgovara potrebama i ukusu vaše porodice, dakle najviše onih sastojaka koje vaši ukućani najviše vole da jedu.
Takođe, važno je da plastično bure u kom se nalazi turšija bude na hladnom (ali ne preterano) mestu bez direktne svetlosti. Povrće neka bude potopljeno ispod površine vode u svakom trenutku: ukrštene letvice ili plastične mreže napravljene specijalno za ovu namenu i položite nešto teško preko njih (obično se koristi veći, opran rečni kamen belutak).
SASTOJCI: * zelena paprika (šilja) * babure * krastavčići * zeleni paradajz * šargarepa * karfiol * 2-3 glavice crvenog kupusa (isečene na veće kriške) * 1,5 kg soli na bure od 50 litara
Složite povrće tako da bude od svega u svakom redu. A svaki red posolite. Dobro je da turšiju ostavite u buretu koje ima slavinu, jer je turšija lepša ako se "pretače". Kada završite slaganje nalijte bure "višnjevom čorbom". Naberite šaku višnjevog lišća i skuvajte u vodi. Vodu procedite pa kad se ohladi u nju sipajte vinsko sirće (na svaka tri litra vode 1,5 l sirćeta). Sve dobro promešajte pa nalijte u bure sa složenom turšijom. Turšiju odozgo pritisnite sa dve ukrštene čamove daščice, na koje ćete staviti kamen (nerastvoriv u vodi i čist). Bure pretačite dva puta nedeljno. tečnost ispuštajte na slavinu pa njome ponovo prelivajte turšiju.
Srpska ljutenica se najčešće koristi kao ljuti dodatak raznim jelima.
Sastojci:
500 g ljutih papričica 3-4 kg šargarepe 8 glavica belog luka 2 veze peršunovog lista 15 kašika alkoholnog sirćeta 2 kašike ulja 1/2 kesice konzervansa so
Priprema:
Papričice, šargarepu, peršun i beli luk sitno iseckajte. Sve zajedno stavite u veću šerpu pa promešajte. Posolite po ukusu. U to dodajte 15 kašika alkoholnog sirćeta, 2 kašike ulja i pola konzervansa. Sve još jednom izmešajte pa ostavite da odstoji 12 sati uz povremeno mešanje. Sipajte u čiste tegle tako da tegle budu pune do vrha. Stavite odozgo plastične pritiskivače, pa dobro zatvorite najbolje originalnim zatvaračima za tegle. Tegle ostavite na hladnom mestu (hladniji špajz, podrum i sl.) da odstoje 30 dana pre upotrebe
Sastojci: 1 kg feferona 2 dl sirćeta 2 dl vode so biber u zrnu grančice ili koren rena za pritiskanje
Priprema:
Feferone operite i poređajte u (poželjno bi bilo u manje) tegle uspravno. Presolac napravite tako što ćete prokuvati vodu kojoj ste prethodno dodali so. Kada proključa, sklonite s vatre i dodajte sirće, zatim ostavite da se potpuno prohladi. Presolcem prelijte feferone tako da potpuno ogreznu, ubacite i biber u zrnu po želji, a onda feferone pritisite grančicama ili korenom rena.
Tegle zatvorite celofanom i povežite. Feferone bi trebalo da ostavite na hladnom i suvom mestu.
Miris paprika opominje da je pravi trenutak da napravite i nekoliko tegli ajvara. Ovu su tri proverena recepta blogerke Dragane Pušice.
AJVAR SA PERŠUNOM POTREBNO JE 5 kg zrelog paradajza, 400 ml ulja, 400 ml voćnog sirćeta, 150 g šećera, 2 kašike soli, 5 kg samlevene zrele paprike, peršun PRIPREMA Paradajz oljuštite i stavite u šerpu. Dodajte ulje, voćno sirće, šećer, so i kuvajte jedan sat. Onda dodajte samlevenu papriku i kuvajte još 15 minuta. Na kraju stavite peršun.
KLASIČAN AJVAR POTREBNO JE 5 kg paprika, 2 kg plavog paradajza, 250 g šećera, 150 g soli, 1 šoljica esencije, 2 salicila, 1 l ulja PRIPREMA Paprike očistite od semena. Plavi paradajz oljuštite i obarite. Stavite tri litra vode da provri, ubacite paprike i plavi paradajz, pa dodajte šećer, so, šoljicu esencije i salicil. Kada su paprike i paradajz kuvani, sameljite ih i ispržite u ulju.
AJVAR SA SENFOM POTEBNO JE 2 kg paprika, 300 ml ulja, 1,5 kašika soli, 1 kašika šećera, 1 kašika esencije, 100 g rendanog rena, 350 g senfa, konzervans PRIRPEMA Očišćene paprike sameljite u blenderu za meso i pržite na ulju 30 minuta. Potom dodajte so, šećer, esenciju i rendani ren, pa sve pržite još pet minuta. Kada se ohladi, dodajte senf, dobro izmešajte, dodajte konzervans i stavite u tegle.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu