Kvasac pomešajte s malo mleka i šećera i ostavite da nadođe Od brašna, ulja, jajeta, žumanca, soli, kvasca i toplog mleka umesite glatko testo i ostavite ga da naraste Kada se udvostruči, razvijte ga na debljinu od 1 cm, preko narendajte maslac, a zatim ga uvijte u rolat Podelite rolat na pet delova i ostavite ih da još malo narastu Od svakog napravite krug, secite ga na trouglove i pravte kroasane Premažite ih jajetom i pecite oko 15 minuta na 200 stepeni
250 g brašna 250 g švapskog sira 250 g margarina 1 kašičica soli
Priprema
U odgovarajuću posudu za mešenje, stavite brašno i kašičicu soli. Rukama izmrvite margarin u brašnu. Margarin se mora što bolje izmešati sa brašnom. U to dodajte sitni, nemasni tzv. "švapski" sir. Sve zajedno dobro izmesite. Važno je da ovo testo odstoji najmanje jedan sat u frižideru, odnosno da se ohladi i stegne. Najbolje je da ga pravite dan ranije, biće još bolje. Možete da napravite i veću količinu testa, koju možete držati u zamrzivaču, a odmrzavati kasnije po potrebi, premesiti i praviti pogačice. Bitno je da proporcionalno povećavate količinu sastojaka. Testo razvijete na debljinu između 0,5 i 1 cm. Vadite pogačice čašicom ili modlom prečnika otprilike 2-3 cm, ne treba da budu velike. Pogačice ređajte u tepsiju. Od gore ih možete premazati umućenim jajetom i posuti mlevenim biberom, kimom, susamom... čime volite. Stavljaju se u zagrejanu rernu na 220ºC. Peku se dvadesetak minuta, odnosno dok lepo ne porumene.
850 g brašna ½ l vode (mlake) 3 kafene kašičice suvog kvasca 2 kafene kašičice soli 1 kafena kašičica šećera
Ostali materijal: 150 g masti 200 g čvaraka 1 čajna kašičica suvog bosiljka 1 čajna kašičica suvog ruzmarina
Priprema Prosejano brašno pomešati sa kvascem, dodati so, šećer, vodu i zamesiti glatko testo. Oblikovati polu loptu, pokriti čistom kuhinjskom krpom i ostaviti na sobnoj temperaturi da testo naraste. Testo premesiti, razviti koru debljine 2-3 cm, premazati 1/3 mešavine masti, začina i isitnjenih čvaraka, presaviti kao knjigu i na sobnoj temperaturi ostaviti 15 min. da stoji. Postupak na isti način ponoviti još dva puta. Tepsiju veoma malo podmazati uljem (ovlaš) oformiti željeni oblik hleba i staviti u tepsiju..... Površinu testa viljuškom izbosti na nekoliko mesta, premazati mlakom vodom i staviti da se peče. Peći na 220°C stepeni 10 min., smanjiti temperaturu na 200°C stepeni peći 10 min. i na 180°C stepeni još 20-25 min. u zavisnosti od šporeta. Izvaditi iz rerne, poprskati hladnom vodom, pokriti čistom kuhinjskom krpom i ostaviti 10 min. da u plehu stoji. Izvaditi iz pleha, saviti u čistu krpu (kuhinjski čaršav) i ostaviti da se ohladi.
Komplet lepinjaje lokalni specijalitet užickog kraja. Pravi se tako što se u vec pečenu lepinju razbije jaje i pomeša sa kajmakom. Za komplet lepinju se koristi isključivo stari kajmak. Originalno, potrebna je peċ na drva, lepinja, pretop ( nije mast, ali je masno i dobija se nakon pečenja svinjetine, jagnjetine,.... Tamne je boje i jako slan), jaje i kajmak. Način pripreme je sledeċi. Lepinja se zaseče po horizontali sa blagim udubljenjem prema sredini, tako da bude otprilike kao posuda a gornji deo kao poklopac. Donji deo se premaže kajmakom. Jaje se umuti i prelije preko kajmaka. Zatim se donji deo lepinje stavi u zagrejanu peċnicu i peče oko 10 minuta (zavisno od toga da li volite "življu" ili "rešiju" lepinju).Poklopac se stavi peċnicu u neposredno pred izvlačenje lepinje da se zagreje.Nakon pečenja, lepinja se izvadi iz peċnice i prelije zagrejanim pretopom. Kao što se može da pretpostaviti, ovaj specijalitet ima veliku kalorijsku vrednost.
Lepinja, pogača ili somun je osnova i po moguċstvu uzima se ona koja nije tako mekana i nema testo kao običan hleb. Bitno je da se sa pripremom počne dok je lepinja još sveža. Pretop je glavni sastojak. Dobija se tako što se uhvati mast posle pečenja jagnjeta i praseta pa se onda pomeša i ostavi da se ohladi. Vremenom, pretop kako se hladi, u posudi gde stoji, gore se odvaja mast, a dole želatin koji je tamno mrke boje, veoma slan i sadrži odgovarajuci procenat vode. Za dobijanje originalnog pretopa potrebno je da se peče celo jagnje ili prase u odgovarajuċoj peċi, takozvanoj "furuni". Kajmak je bitno da bude stari, po moguċstvu Zlatiborski ili Užički kajmak. Važno da se kajmak tokom pečenja lepinje otopi.
Komplet lepinja tradicionalno jede prstima i danas, obično prvo "poklopac", koji se može kidati u parčice i umakati u sredinu a nakon toga preċi na ostatak ili kako vec želite. U današnje vreme uz komplet lepinju se uzima i jogurt, koji odlično dodje poslevelikog broja kalorija. Postoje razne varijacije na temu, pa se komplet lepinja pravi i sa mnogo veċim pogačama ili se pravi kao torta, "lepinja na sprat".
500 g kora za pitu 500 g sira 50 g putera 250 ml vode 125 ml ulja
Priprema
U dublji sud sipamo vodu i ulje i posolimo. U kružnu tepsiju premazanu puterom stavimo dve kore, s tim da krajevi kore budu van tepsije. Poprskamo mešavinom vode i ulja. Zatim redjamo nekoliko kora, gužvajući ih da budu u celosti u tepsiji. Nanesemo izdrobljeni sir. Ponovo poprskamo vodom i uljem i zgužvanu koru. Ponovimo postupak i stavimo preostali sir. Poprskamo uljem i vodom, pa stavimo poslednju koru. Prve dve kore, čiji su krajevi bili van tepsije, presavijemo ka unutra. Poprskamo uljem i vodom. Pečemo u reni na 180 stepeni 25 minuta.
Ja umesto ulja i putera stavljam mast,mnogo je ukusnije
Ovo su u stvari tortilje koje odlično idu uz roštilj.
SASTOJCI:
500 - 550 gr mekog brašna 10 gr svežeg kvasca 2 - 2,5 dcl tople vode po 1 kašičica soli i praška za pecivo 1 kašika ulja, može i maslinovo
PRIPREMA:
1. Sve sastojke dobro promešati, dodajući malo po malo brašna, da se dobije lepo, glatko testo. Kvasac možete samo namrviti u testo, a možete ga i razmutiti u toploj vodi.
2. Dobijeno testo podeliti na desetak - dvanaest loptica i svaku rastanjiti do veličine tanjira, posipati brašnom i ostaviti razdvojene jednu od drug. Pokriti ih krpom pa pustiti da odstoje pola sata.
3. Teflonski tiganj ili neki koji ne zagoreva i ne lepi se, zagrejati bez masnoće.
4. Svaku lepinjicu malo razvući rukom kao za picu, ali na manju veličinu.
5. Peći jednu za drugom u tiganju bez masnoće, dok se ne pokažu smeđe pege po lepinji.
6. Ređati ih na tanjir i pokrivati krpom kako koju ispečete.... Držati na toplom dok ne stigne roštilj.... uz luk, omiljenu salatu i neki lepi sos po vašem izboru,
Za sve one koji nisu zadovoljni kupovnim hlebom, evo recepta za lagani ražani hleb. Vrlo jednostavno se priprema, tradicionalno se začinjava semenkama kima.
SASTOJCI:
300g ražanog brašna 100g oštrog belog brašna 1 kašičica soli 1 kašičica šećera 1 suvi kvasac 2 kašičice semenki kima 2 kašike maslinovog ulja 200 ml mlake vode
PRIPREMA:
1. U većoj posudi pomešati obe vrste brašna i so. Suvi kvasac staviti u deo vode sa kašičicom šećera da se digne. Nadošli kvasac dodati u brašno. Dodati i ostatak vode i ulje, naravno i kim. Mešati u posudi, dok ne nastane lepljivo i grudvasto testo.
2. Zatim testo istresti na pobrašnjenu radnu ploču i mesiti desetak minuta. Testo mora biti glatko i dosta tvrdo.
3. Oblikovati veknu ili kakav oblik želite i staviti na nauljen pleh. Prekriti krpom i ostaviti oko 1 sat. Testo će se udvostručiti i malo popucati po površini.
4. Pred kraj dizanja, rernu uključiti na 200 stepeni, pa peći 40-45 minuta. Korica će postati smeđa, a ako udarite kutlačom ili kašikom po hlebu mora da zvuči šuplje.
5. Ostaviti da se ohladi na žici. Ako ga držite u kesi, korica će omekšati. Hleb je ukusan nekoliko dana. Može koristiti i integralno brašno, umesto belog brašna
1. U mlako mleko rastvoriti kvasac sa kašikom šećera i brašna pa ostaviti da nadođe.
2. U drugi sud sipati brašno, dodati so, kiselo mleko, ulje, jaja, nadošli kvasac pa sve dobro umesiti i ostaviti da nadođe.
3. Umutiti margarin sa 2 zumanceta.
4. Nadošlo testo razvući oklagijom debljine prsta, premazati margarinom, narendati šunku, sir i kačkavalj, dodati origano po želji, umotati u rolat i nožem seći u cik cak praveći trouglove.
5. Ređati trouglove u podmazan pleh, premazati umućenim belancima, posipati susamom i peći na 180 C dok ne dobiju lepu žutu boju.
Testo 0.50 kg brašna, 200 ml mleka, 1 kašičice soli, 7 g suvog kvasca, 2 žumanca, 300 g krompira, 3 kašike ulja
Priprema testa
Oljuštite krompir i stavite ga da se kuva. Kada je krompir kuvan, ocedite vodu i ispasirajte ga. U prosejano brašno dodajte kašičicu soli i suvi kvasac i dobro promešajte.
Odvojite žumanca od belanaca i dodajte žumanca u posudu sa brašnom. Dodajte ulje, pasiran krompir i mleko.
Zamesite glatko testo, oblikujte ga u poluloptu, pokrite čistom krpom i ostavite da stoji na toplom mestu oko 45 minuta.
Priprema fila
Iseckajte šunku na sitne kockice, dodajte je u činiju u kojoj ste već malo razmutili pavlaku i dobro izmešajte.
Ovom nadevu možete dodati i malo sitno seckanog peršuna. Isto tako, piroške možete puniti i sitnim belim sirom ili prodinstanom mešavinom mlevenog mesa kojoj je dodat sitno seckani crni luk. Ovu mešavinu obavezno začinite sa malo soli i bibera, a možete dodati i peršun i malo aleve paprike.
Pravljenje piroški
Pospite brašnom radnu površinu i premesite testo. Razviti koru debljine oko 8 milimetara i iseći je na pravougaonike veličine oko 12x8cm.
Nafilujte testo po dužini i urolajte ga. Vodite računa da Vam se ivice dobro zalepe da se piroška ne bi raspala tokom prženja.
Dobro zagrejte ulje i pržite piroške desetak minuta da dobiju lepu braonkastu boju. Povremeno ih okrećite kako bi bile ravnomerno pržene sa obe strane.
Gotove piroške možete izvaditi na kuhinjski papir kako bi se ocedio višak ulja.
Posluženje
Uz tople piroške možete poslužiti jogurt ili kiselo mleko.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu