Šekarićeva je najstarija srpska olimpijka, a ako dobije poziv za London, nastupiće na OI sa 46 godina i sedam meseci
Svaka čast!
Japanac Hiroši Hikecu, koji će na Olimpijskim igrama u Londonu nastupiti u 71. godini, najstariji je olimpijac na svetu. A kad je reč o našoj zemlji, rekord drži sjajna Jasna Šekarić. Najbolji strelac 20. veka sa nepune 23 godine prvi put je učestvovala na Olimpijskim igrama, i to u Seulu 1988. Ona još ima šansu da se pojavi u Londonu, a tada će imati 46 godina i sedam meseci.
Šekarićeva je bila najiskusnija srpska olimpijka još pre četiri godine u Pekingu, kad je zauzela šesto mesto u disciplini vazdušni pištolj. Jasna je propustila šansu da na EP u Finskoj izvadi vizu za Londonu, ali postoji verovatnoća da dobije specijalnu pozivnicu, jer ipak se radi o ženi koja je svojom karijerom obeležila svetsko streljaštvo i koju je Međunarodna streljačka federacija proglasila najboljim strelcem dvadesetog veka.
- Mislim da na osnovu dosadašnjih rezultata mogu da računam na specijalnu pozivnicu. Dugo sam u ovom sportu, a iza mene su brojne medalje i trofeji - rekla je nedavno Šekarićeva, koja i dalje trenira punom parom.
Jasna Šekarić od debija u Seulu 1988. nije propustila nijedne Olimpijske igre.
Jasna Šekarić
Rođena: 17. decembra
1965. u Beogradu
Disciplina: Pištolj
Olimpijske medalje: Zlato u
Seulu 1988. (vazdušni pištolj),
srebra u Barseloni 1992,
Sidneju 2000. i Atini 2004.
(sve vazdušni pištolj), bronza
u Seulu 1988. (MK pištolj).
Sa najuspešnijim srpskim desetobojcem pričali smo o Olimpijskim igrama, kolegama, nacionalnoj penziji, pecanju, devojkama...
Najbolji mladi atletičar Balkana Mihail Dudaš bio je gost naše redakcije i odgovarao na pitanja koja su mu postavili posetioci našeg portala, ali i neka dodatna pitanja. Pročitajte i poslušajte šta nam je državni rekorder u desetoboju i višeboju ispričao o predstojećim Olimpijskim igrama u Londunu, šta misli o Useinu Boltu, zašto navija za autsajdere, ko mu je najlepša sporistkinja, kako bi potrošio milion dolara i zašto će jednog dana živeti u kući na selu.
krlaja_iz_subaja: Šta ti u stvari tačno treniraš?
"Nekad ni ja ne znam šta sve treniram. Imam toliko disciplina i toliko stvari koje treba da radim. Ali evo da pojasnim - treniram desetoboj, to je atletska disciplina koja se sastoji od deset disciplina raspoređenih u dva dana takmičenja: prvog dana su 100 metara, skok u dalj, bacanje kugle, skok u vis i 400 metara, drugog dana su 110 prepone, skok s motkom, bacanje koplja i 1.500 metara. To je jedna veoma teška disciplina, definitivno, ali šta god da je teško u životu, ako mnogo volite, kao što ja volim desetoboj, onda nije teško. To je jednostavno disciplina koja dopušta da izbaciš svoju kreativnost kroz sport i daje dosta mesta za napredak "
Srbija: U kojoj disciplini misli da može najviše da napreduje, a u kojoj da je blizu svog maksimuma.
"Imam filozofiju da u svim disciplinama mogu da napredujem, iako sam u trčanju na 400 metara dostigao prilično dobar rezultat za naše prostore i generalno mislim da i tu mogu da napredujem. Isto tako mogu da napredujem i u trčanju s preponama, što mi je malo slabija strana. Težim ka tome da sve podignem u istom nivou, ako bih sve podigao za pet odsto u ukupnom skoru bi to dalo dobar rezultat".
Zoran kg: Veliki pozdrav za najkompletnijeg sportistu u Srbiji i puno uspeha na OI u Londonu. Želim ti da se vratiš sa jednom od tri medalje, a evo i razloga: prvi je jer si sportista i želiš da budeš najbolji i osvajaš medalje, a drugi je zbog nacionalne penzije koju ćeš dobiti zbog znoja, truda, odricanja koje si svih ovih godina ulozio u atletiku i promovisanju naše zemlje.
"Prva stvar koju želim da izvučem iz sporta jeste uživanje i zdrav način života. Definitivno je i nacionalna penzija nešto što bih voleo da obezbedim sebi u budućnosti, jer je to nešto što mi garantuje da posle 40. godine neću biti na ulici. Naravno, sanjam i o medalji".
MONDO: S kim ćeš se fotografisati u olimpijskom selu? Da li ćeš pokušati da stigneš Useina Bolta?
"Njega niko ne može da stigne, ali bih definitivno voleo da imam fotografiju s najbržim čovekom svih vremena. Tokom nedavnog SP imao sam priliku da posle trke budem s njim u istoj prostoriji. Nije mi se svidelo to što nije pristao da se fotografiše ili da autograme ljudima koji su ga to pitali, ali pretpostavljam da je bio malo nervozan zbog trke".
Ivo: Sve pohvale za Mihaila Dudaša, sjajan momak, odličan sportista. Želim samo da ga pozdravim i da pitam da li možemo da očekujemo neku medalju od njega na Olimpijadi? Puno sreće i uspeha u daljoj karijeri!!!
"Razmišljam samo da svakog dana dam svoj maksimum, da što bolje odradim treninge i da što spremniji odem u London, pa ćemo videti kakva će situacija biti. Daću svoj maksimum, ja više od toga ne mogu, ali videćemo gde su moje granice".
NenadZemun: Šta ćeš da uradiš ako osvojiš medalju u Londonu?!
"Prvo što bih uradio je da je okačim o klin. Naravno, bilo bi mi izuzetno drago da se to dogodi, jer osvajanje olimpijske medalje smatram životnim uspehom. I sam plasman na Igre je veliki uspeh za jednog atletičara, posebno ako uđe u finale, a da ne pričamo o osvajanju medalje. Ljudi nemaju dobru percepciju šta znači uzeti medalju i na Evropskom prvenstvu, to znači žrtvovati ceo svoj život zarad jednog uspeha. Kada bih osvojio medalju na OI znao bih da sam definitivno uspeo. To što se svakog jutra budim s pomisli da ću ovog leta učestvovati na svojim prvim olimpijskim igrama, ne znači da ću izgoreti u želji".
NIKOLA PALE: Da li si ikada pomišljao da promeniš zemlju za koju bi nastupao? Da li danas imaš podršku države?
"Nažalost u atletici u Srbiji nije dovoljno da se bude neka srednja klasa, kao na primer u fudbalu. Ali kada si pri vrhu, u kakvoj sam ja sada poziciji, onda dobijamo podršku sponzora. Sada nam dosta pomažu i OKS i ASS. Ipak, treba biti malo kreativniji i na drugi način se pobrinuti da se obezbede finansijska sredstva, nego da se samo čeka da se dobije stipendija"
Velibor: Koja je najlepša destinacija na kojoj si bio, a ko je najlepša sportistkinja sveta?
U januaru sam bio u Južnoj Africi, tamo je tada bilo trideset i kusur stepeni kada je ovde bilo -10. Klima, vazduh i sve ostalo su bili toliko prijatni da sam mislio da sanjam. Lepo sam trenirao, uživao sam u tome, kao i svaki put, ali sada je bilo još bolje. Takođe, u oktobru sam bio u Americi i svratio do Njujorka. To je stvarno osećaj za sebe i svakome bih poželeo da ode tamo.
Zokiša: Da li bi milion dolara potrošio na prostitutke i opijate? Ja bih. Ako ne bi, na šta bi ti potrošio svojih milion dolara?
"Imam ja svoj opijat koji se zove atletika, tako da na to ne bih potrošio novac. Verovatno bih taj milion stavio u banku, pa bih od kamate živeo do kraja života, a i obezbedio moje. Verovatno bih napravio sebi neku lepu vikendicu na Fruškoj Gori. Jednostavno volim Srbiju. Mnogo sam proputovao, ali smatram da je prava stvar tu gde sam rođen".
Nixi: Da li si u vezi sa devojkom iz Krušedola?
"Moja najbolja drugarica živi u Krušedolu, možda su me s njom viđali. Da nije bilo Bojane ne bih završio srednju školu tako kako sam je završio, mnogo mi je pomogla u tom periodu".
Shaolin: Za koga navijaš?
"Za onoga ko nije favorit. Volim kada neko neočekivano pobedi".
Grad Novi Pazar dodelio je parcelu od četiri ara uspešnoj srpskoj atletičarki.
Grad Novi Pazar dodelio je parcelu od četiri ara uspešnoj srpskoj atletičarki.
Šef odborničkog kluba "Za evropski Novi Pazar" Muamer Bačevac izjavio je da je grad Novi Pazar dodelio plac površine četiri ara Ameli Terzić.
"Na sednici Skupštine jednoglasno smo odlučili da jednu parcelu od četiri ara dodelimo našoj atletičarki Ameli Terzić i ona će tu uskoro dobiti svoj dom", rekao je Bačevac.
Sportski direktor atletskog kluba Edin Zuković ocenio je da je to bio način da se dvostruka juniorska prvakinja Evrope iz Talina zadrži u Novom Pazaru i Srbiji.
"Svi u klubu smo zadovoljni što je ispunjeno obećanje gradskih vlasti, koje smo dobili posle letošnjih uspeha u Talinu. Atletski savez Srbije će uz pomoć Ministarstva omladine i sporta i Olimpijskog komiteta Srbije voditi računa o izgradnji kuće za Amelu, čime ćemo je lakše zadržati u Novom Pazaru i Srbiji", rekao je Zuković radiju Sto plus.
Amela Terzić nedavno je odbila poziv Atletske federacije Turske da se takmiči za reprezentaciju te zemlje.
Jelena Isinbajeva osvojila je zlatnu medalju u skoku s motkom na Svetskom dvoranskom prvenstvu u Istanbulu skokom iz prve preko 4,80 metara.
Svetska rekorderka je tako okončala trogodišnji post u osvajanju zlatnih medalja. Ruskinja, koja je prošlog meseca postavila rekord, nije uspela isto da ponovi u Atakoj Areni.
Poslednje zlato pre svog četvrtog na dvoranskom SP-u osvojila je na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.
"Čekala sam ovu pobedu kao što majka čeka rođenje svog deteta. Poslednje tri godine pokazale su mi koliko je za mene važno pobeđivati", rekla je Isinbajeva, kojoj su za zlato bila potrebna samo dva skoka, jedan na 4.70, a drugi na 4.80 metara.
"Nisam iznenađena što su mi bila potrebna samo dva skoka za pobedu", dodala je Ruskinja, kojoj je sledeći cilj osvajanje trećeg uzastopnog olimpijskog zlata na Igrama u Londonu predstojećeg leta.
Isinbajeva je pokušala da obori vlastiti svetski rekord postavljen prošlog meseca u Stokholmu (5.01 m), ali su tri pokušaja na 5.02 metra bila neuspešna.
Srebrnu medalju osvojila je Francuskinja Vanesa Boslak, a bronzanu Britanka Holi Blizdejl. Obe su preskočile visinu 4.70 metara, Boslak iz prvog, Blizdejl iz drugog pokušaja.
Lagat odbranio titulu, titule za VB, diskvalifikacija SAD
Bernard Lagat odbranio je titulu u trci na 3000 metara u vremenu od sedam minuta 41 sekundu i 44 stotinke. Amerikanac je kao i na svim ranijim trkama dozirao tempo da bi u finišu pojačao ritam i prvi prošao kroz cilj.
Mohamed Aman iz Etiopije je deonicu dugu 800 metara istrčao za 48 sekundi i 36 stotinki i osvojio zlatnu medalju, dok su na deonici dugoj 60 metara najbrži bili Arijes Merit u muškoj i Veronika Kempbel u ženskoj konkurenciji.
Najinteresantinija trka dana bila štafeta četiri puta 400 metara u konkurenciji atletičarki, a zlato su osvojile Britanke. U poslednjoj trci šampionata, štafeta Sjedinjenih Američkih Država 4x400 metara je diskvalifikovana zbog greške u razmeni palice, pa su zlato osvojili i Britanci.
Šampion Srbije i regionalne lige u američkom fudbalu ima novog partnera, kompaniju SBB, čije će ime nositi
Sve jače zavijaju.
Najbolji klub u američkom fudbalu u regionu, beogradski Vukovi, planira da postane najbolji i u Evropi! Šampioni Srbije i CEFL lige povukli su nekoliko sjajnih poteza, postignuta je saradnja s kompanijom SBB, operaterom kablovskog interneta i televizije, pa se klub od juče zove Vukovi SBB.
- Ovo je istorijski dan za klub jer je jedna velika kompanija stala uz nas. Imamo čast i odgovornost što nosimo njihovo ime- rekao je Goran Nišavić, predsednik Vukova.
Konferenciji za medije povodom ovog događaja prisustvovao je i glumac Nikola Đuričko, član Upravnog odbora kluba, inače veliki navijač Vukova. U međuvremenu dovedeno je ogromno pojačanje u stručni štab, pa je prvi trener ekipe postao Šon Embri, koji je radio i u Denver Bronkosima.
Tradicionalna 52. međunarodna biciklistička trka "Kroz Srbiju" startovaće 12. juna u Nišu i voziće se putevima rimskih imperatora.
Trka će imati šest etapa, na više od 1.000 kilometara, a završava se 17. juna u Beogradu.
Do sad se za "srpski Tur" prijavilo 47 ekipa, a organizatori će morati da smanje spisak i do 20. marta saopšte koji će timovi učestvovati.
Ovogodišnja trka, kao i nekoliko prethodnih, organizovaće se pod patronatom Ministarstava ekonomije i regionalnog razvoja i omladine i sporta. Cela trka će se ponovo voziti pod slognom "Turizam i biciklizam zajedno".
"Organizujući ovu trku već mislimo na sledeću. Naredne godine biće obeleženo 17 vekova od potpisivanja Milanskog edikta, pa će Niš, nekadašnja rezidencija Cara Konstantina, biti polazno mesto karavana i obeležavanja velikog istorijskog datuma. Zato ćemo i ovu trku voziti od niške Mediane do beogradskog Singidunuma", rekao je Goran Petković, državni sekretar za turizam u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja i predsednik Organizacionog odbora trke.
Beogradski hipodrom ove godine bi trebalo da dobije novu, rekonstruisanu centralnu tribinu.
Pre 12 godina izgorela je centralna tribina najstarijeg sportskog objekta u Beogradu - hipodroma na Carevoj ćupriji.
Gradske vlasti najavljuju da će ove godine biti raspisan javni poziv za izradu glavnog projekta za rekonstrukciju centralne tribine na hipodomu Beograd.
Direktor preduzeća "Hipodrom Beograd" Boris Ivković rekao je za Beoinfo da će rekonstrukcijom centralne tribine biti zaokruđen rad na obnovi celog objekta i da će glavni grad Srbije dobiti jedan od najboljih hipodroma u Evropi.
"Iz glavnog projekta biće jasno kolika će sredstva biti potrebna za ovaj značajan poduhvat. Očekujemo da tokom proleća bude realizovan tender, nakon čijeg ćemo završetka, u saradnji sa gradom, nastaviti rad na realizaciji", rekao je Ivković.
Novom tribinom, grad će dobiti još jedan kapitalni objekat za sportske, kulturne i društvene manifestacije. To će doprineti i daljem razvoju trkališta na Carevoj ćupriji.
Uprava hipodroma do sada je postavila novu ogradu oko galopske staze i zaštitnu ogradu oko celog hipdoroma, postavljen je novi, digitalni semafor, uveden je video-nadzor, grade se spoljni boksovi za gostujuća grla...
"Posebno smo ponosni na pokretanje sopstvenog sistema za navodnjavanje, kojim se na godišnjem nivou uštedi i do 1,5 miliona evra. Sada smo u mogućnosti da iz dva bunara zalivamo više od 240 hektara staza i travnatih površina", rekao je Ivković.
Hipodrom kod Careve ćuprije je najstariji sportski objekat u Beogradu. Pre nego što je premešteno na Čukaricu, prvobitno trkališe je bilo na prostoru današnjeg Tašmajdanskog parka, a kasnije u delu oko današnje glavne železničke stanice.
Ukazom kralja Aleksandra Karađorđevića od 15. novembra 1920. godine, Dunavskom kolu jahača "Knez Mihailo" besplatno je ustupljeno državno zemljište na 75 godina, kako se ukazalo "radi podmirenja zemaljske potrebe u stvaranju stalne staze za javne konjske utakmice".
Naredne godine održan je prvi galopski derbi i prva Trka grada Beograda, dok su 1930. godine održane prve kasačke trke revijalnog karaktera.
Centralna tribina izgorela je u požaru 2000. godine.
Šon Embri novi selektor reprezentacije Srbije u američkom fudbalu
Selektor koji će voditi srpski nacionalni tim na predstojećem Prvenstvu Evrope C grupe je Šon Embri, koji između ostalog ima iskustvo rada u Denver Bronkosima (2004-2007), ali i Univerzitetu Kolorado i UCLA.
Upravni odbor Srpske Asocijacije Američkog fudbala doneo je odluku o izboru glavnog trenera reprezentacije, čije je odlaganje bilo uzrokovano neizvesnošću nastalom usled nedobijanja zvaničnih informacija od strane evropske federacije (EFAF).
Dogovor sa Embrijem, koji je uoči ove sezone stigao u Srbiju i preuzeo beogradske Vukove, postignut je na veliko zadovoljstvo svih u ovom sportu.
"Velika je čast biti trener nacionalnog tima jedne zemlje. Nadam se da ću obavljajući taj posao uspeti da unapredim ovu igru u Srbiji, razvijajući istovremeno i trenere i igrače. Verujem da nije bitno samo biti veliki trener, već istovremeno i veliki učitelj. Obzirom da planiram da ostanem u Srbiji minimum četiri godine, radiću naporno u tom periodu na edukaciji igrača i trenera američkog fudbala", istakao je Embri, u svom prvom obraćanju javnosti kao selektor Srbije.
On se bavi trenerskim poslom poslednjih 16 godina. Tokom tog perioda bio je u situaciji da radi kao ofanzivni, defanzivni i koordinator specijalnih timova, a radio je počev od srednješkolskih ekipa, preko koledža do NFL-a. Svoj posao shvata kao obavezu da kreira i održi poseban odnos sa igračima koje trenira, uz mentoski pristup.
Važi za trenera pobednika, jer u svojoj karijeri ima skor 78-18, pa nema sumnje da poseduje autoritet kakav je potreban srpskoj reprezentaciji.
Pored rada sa reprezentacijom, Embri će u narednih par godina raditi i na organizovanju i vođenju trenerskih klinika, što je on sa velikim zadovoljstvom prihvatio, iskazavši motivisanost da u svakom segmentu u kom bude u mogućnosti pomogne u razvoju američkog fudbala u Srbiji. Tokom sezone Embri će obilaziti klubove, razgovarati sa trenerima, kako domaćim, tako i stranim i onda oformiti i ostatak stručnog štaba na koji će se osloniti tokom priprema za učešće na Evropskom prvenstvu C grupe.
"Šon Embri je trener sa najboljom biografijom od svih koji su radili ili trenutno rade u Srbiji. Nema sumnje da će reprezentacija biti u odličnim rukama. Ono što mene lično raduje je činjenica da je spreman da se na duže staze posveti edukaciji domaćih trenera, jer je to aspekt gde mi stagniramo već neko vreme. Nije mu trebalo puno da na mene ostavi utisak osobe koja pored neospornog autoriteta, poseduje ogroman i pre svega zdrav motiv da svojim znanjem pomogne razvoj srpskog fudbala kroz trenerske klinike i posete klubovima", rekao je posle ozvaničenja izbora selektora Predrag Durlić–Vujić, trener Pančevo Pantersa i član najvišeg stručnog trenerskog organa Srpske Asocijacije Američkog fudbala.
Ono sa čim su se saglasili Embri i Durlić-Vujić kao najracionalnijim, je da će se najpre izaći sa okvirnim planom priprema reprezentacije, da će on biti operacionalizovan i do detalja razrađen tek kada EFAF objavi konkretan datum početka i sistem takmičenja na EP 2012.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu