Ambrozija je korov koji se već decenijama nesmetano širi i kod osetljivih osoba izaziva vrlo neprijatne alergijske reakcije. Ambrozija proizvodi veliku količinu polena koji je izuzetno jak alergen, a simptomi poput kijanja, curenja nosa ili svrabi očiju mogu se ispoljiti u svim životnim dobima. Najveće količine polena ambrozije nas očekuju upravo sada - od sredine avgusta do sredine septembra.
Kako prepoznati simptome
Ako ste alergični na ambroziju, tokom prve polovine avgusta možete očekivati početak pojave sledećih problema:
1.Jak svrab u očima, vlaženje i crvenilo. 2.Svrab u ušima, ali u dubini, gde se ne može počešati – osećaj kao da vam je svrab u sredini glave, i da ste nemoćni i jedino što vam preostaje je da trpite. 3.Svrab u zadnjem delu svoda nepca, koji vas tera da pokušate da se češete jezikom ali ne uspevate. 4.Obilno i nekontrolisano curenje nosa u vidu bistre tečnosti kao voda, u pojedinim danima toliko intenzivno da ste prinuđeni da trošite papirne maramice jednu za drugom tokom čitavog dana. 5.Nagli napadi kijanja koje može da se ponovi i desetak puta uzastopno, što izaziva oštećenje sluzokože disajnih puteva, čime ona gubi svoju zaštitnu funkciju. 6.Zapušenost nosa tokom noći, što vas prisiljava da tokom spavanja dišete na usta. Ovo izaziva suvoću grla koja može dovesti do iznenadnog napada kašlja i gušenja tokom noći. 7.Glavobolja, kao posledica jednog ili više nabrojanih simptoma. 8.Svrab na koži, ako dođete u dodir sa biljkom koja cveta. 9.Kako sezona odmiče, tako osećate sve veću slabost organizma, koja se može opisati kao „slična gripi, ali drugačija, i jednako teška“ – u svakom slučaju, izuzetno neprijatan osećaj. Ovo je posledica kontinuiranog slabljenja imuniteta tokom perioda od dva meseca, tokom kojeg je imunitetski sistem prinuđen da se svakodnevno bori protiv „agresora“. 10.Vrlo često, zbog kontinuiranog slabljenja imuniteta tokom dužeg perioda, kao i oštećenja sluzokože disajnih puteva, sezona ambrozije može da se završi i upalom grla koja zahteva lečenje antibioticima.
Kako pomoći sebi
Kada smo već tu gde jesmo, šta nam je činiti? Postoji čitav arsenal metoda, sredstava i postupaka koji se mogu primeniti.
1. Koristite antihistaminike. Najbolje ih je uzeti uveče, pred spavanje. 2. Koristite nazalne sprejeve (preporuka lekara – Avamys). 3. Koristite kapi za nos i kapi za oči 4. Povećajte unos kalcijuma. 5. Ispirajte kosu i umivajte se više puta dnevno, a pre spavanja obavezno. Prilikom umivanja posebno temeljno isperite oči. 6. Ne sušite veš na otvorenom prostoru, naročito ne posteljinu. 7. Spavajte sa zatvorenim prozorom. 8. Ne izlazite na otvoreno u periodima kada su koncentracije visoke, što se može pratiti na sajtovima koji će kasnije u tekstu biti navedeni. Ovo naročito važi ako se bavite sportovima koji se treniraju na otvorenom kao što je trčanje. Pokušajte da treninge pomerite u doba dana kada su koncentracije manje, ili ako ste izuzetno osetljivi, zamenite treninge na otvorenom za salu i korišćenje stacionarnog bicikla, eliptika, trake za trčanje i slično. 9. Koristite filtere za klima uređaje u stanu i automobilu koji imaju sposobnost da zadrže čestice polena. 10. Planirajte da provedete godišnji odmor, ukoliko je moguće, tokom sezone cvetanja ambrozije, na mestima gde je nema. Ovo je najteže primenjiva tačka od svih navedenih. 11. Žvakanje pčelinjeg saća može da pomogne . Ne znam kako deluje, ali pretpostavljam da ima veze sa jačanjem imuniteta. Osobe koje sumnjaju ili imaju dokazanu alergiju na med ovo svakako ne smeju da rade.
Ambrozija možda djeluje kao dražesna biljčica, međutim ista je kadra uz pomoć peludi uzrokovati astmu, a kasnije i opstruktivni bronhitis.No, iako simptomi u prvi mah mogu djelovati bezazleno, alergijska hunjavica u čak četvrtinu slučajeva postaje astmom, ukoliko se ne liječi. Astmatičar se suočava s gušenjem i kroničnim hripavim kašljem, a iz neliječene astme razvija se opstruktivni bronhitis koji je neizlječiv, baš poput alergije. No, važno je znati da vam on dobrano može zagorčati život zbog neprestanih pritisaka na srce.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu